Благовіщенський центр дитячої та юнацької творчості Благовіщенської міської ради

 





Тренінги

 

УСВІДОМЛЕННЯ  І  ВІДПОВІДАЛЬНЕ  СТАВЛЕННЯ 

КЕРІВНИКІВ  ГУРТКІВ  ДО  ДІТЕЙ  ПІЛЬГОВИХ  КАТЕГОРІЙ

(психолого-педагогічне семінарське  заняття  з  елементами  тренінгу)

 

Мета:  сприяти  усвідомленню  учасниками важливості  відповідального  

              ставлення  до  дітей,  ознайомити  керівників  гуртків  із  сучасними 

              методами  роботи.

 

 

План

 

1

Знайомство

5  хв.

2

Оголошення  теми  і  мети  семінарського  заняття

3  хв.

3

Правила  роботи  учасників

2  хв.

4

Вступ

5  хв.

5

Емоційне  настроювання:  вправа  «Лагідне ім'я»

10  хв.

6

Анкета  для  керівників  гуртків

10  хв.

7

«Асоціативний  ланцюжок»

25  хв.

8

Вправа  «Будиночок»

35  хв.

9

Вправа  «Образ  щасливої  дитини»

20  хв.

10

Казка  про  натхнення  «Легенда  про  Нарциса»

5  хв.

 

ХІД  ЗАНЯТТЯ:

1.  Знайомство  (5  хв.)

 

2.  Оголошення  теми  і  мети  заняття  (3  хв.)

 

3.  Правила  роботи  учасників  заняття    хв..):

    -    добровільність  участі;

    -    позитивна  налаштованість;

    -    висловлюватися  всім  учасникам;

    -    не  перебивати,  говорити  по-черзі;

    -    говорити  від  себе;

    -    не  критикувати,  поважати  думку  іншого;

    -    бути  щирим  та  активним

 

4.  Вступ  (5  хв.)

          - На  жаль,  доля  людини  не  завжди  залежить  від  неї.  Одним  із  народження  дано  все:  затишне  ліжечко,  безліч  іграшок,  любов  та  опіка  батьків.  У  інших  є  те  саме – комфортна  постіль,  розмаїття  іграшок.  Але  Бог  не дав  їм  головного – материнської  любові  та  ласки,  батьківської  вимогливості  й  справедливості.

         Одним  із  найбільших  нещасть,  яке  може  випасти  на  долю  людини, є  раннє  сирітство.  На  жаль,  на  цьому  етапі  розвитку  нашого  суспільства  діти,  позбавлені  батьківської  опіки,  вважаються  сиротами  при  живих  батьках.

         Працюючи  з  такими  дітьми  ми  маємо  дбати  насамперед  про  забезпечення  психічного  здоров'я  вихованців,  адже  складно  уявити  скільки  стресів,  переживань  випало  на  долю  маленьких  вихованців – втрата  або  розлука  з  батьками,  адаптація  в  умовах  життя  в  колективі.

         Наше  головне  завдання – бачити  у  кожній  дитині  повноцінну  особистість,  індивідуальність  з  її  темпераментом,  рисами  характеру,  здібностями.

         Робота  серед  таких  дітей – це  в  першу  чергу  просвітницька,  яка  дає  можливість  дітям  дізнатися  про  наслідки  вживання  наркотичних  речовин,  алкоголю,  тютюнопаління  та  пропаганда  здорового  способу  життя.

         Постійно  проводити  соціальні  дослідження,  анкетування.

 

5.  Емоційне  настроювання:  вправа  «Лагідне  ім'я»  (10  хв.)

          - Пригадайте,  як  до  вас  звертаються  вдома,  як  до  вас  зверталися  в  дитинстві?  Ми  будемо  кидати  м’яч.  Той,  хто  його  отримає,  назве  свої  лагідні  імена.

         Питання  для обговорення:

  1. Що  виявилося  для  вас  складним?
  2. Що нового  ви  дізналися  один  про  одного?

 

6.  Анкета  для  керівників  гуртків  (10  хв.)

          - Шановні  педагоги!  Анкета  допоможе  визначити  вашу  педагогічну  позицію  й  взаємодію  з  вашими  вихованцями

 

7.  Вправа  «Асоціативний  ланцюжок»  (25  хв.)

         Необхідне  забезпечення:  аркуш  паперу  (ватману),  поділений  на  три  колонки  з  назвами:  «Дитина»,  «Батьки»,  «Сім’я»;  конверт  з  картками  трьох  видів:  «Дитина»,  «Батьки»,  «Сім’я»;  плакати  з  визначенням  понять.

 

 

 

 

Корекційно-розвивальне заняття

 

Тема:  «ХОЧЕШ  МАТИ  ДРУГА – ВЧИСЯ  ДРУГОМ  БУТИ»

Мета: 

  • сприяти  позитивній,  дружній  атмосфері,  взаємодопомозі,  довірі,  доброзичливому  і  відкритому  спілкуванню  одне  з  одним  і  дорослими;
  • розвивати  мовлення,  висловлюючи  власну  думку  під  час  спільної  діяльності;
  • формувати  у  гуртківців  комунікативну,  соціальну  компетентність,  дружній  стиль  спілкування  одне  з  одним;
  • учити  дітей  співпраці,  доброзичливості  й  навичок  дружби.

Основні  види  робіт:

  • виконання  вправ  у  парах;
  • елементи тренінгу;
  • вправи;
  • інтерактивні  ігри.

Обладнання  та  матеріали:  м’яч,  різнокольорові  фломастери,  інтерактивна  дошка,  паперові  різнокольорові  кружечки  (по  два  кожного  кольору  для  роботи  в  парах),  розрізні  картки,  паперові  пелюстки  для  намальованої  квітки.

 

Хід  заняття:

Вправа  «Усмішка  по  колу»

         Діти  тримаються  за  руки,  по  черзі  усміхаються  до  свого  сусіда  праворуч,  потім – ліворуч.

Бесіда:

Психолог:

         Діти,  зверніть  увагу  на  дошку.  Давайте  разом  прочитаємо,  що  там  написано.

         Діти  разом  читають:  «Хочеш  мати  друга – вчися  другом  бути».  Психолог  повідомляє  дітям,  що  це – девіз  заняття.

         Далі  він  нагадує  своїм  вихованцям,  щоб  не  забували  стежити  за  своєю  вимовою:  промовляли  всі  звуки  чітко,  гучно,  слухали  товариша,  не  перебивали.

Психолог:

         Діти,  скажіть  мені,  будь  ласка,  чи  може  людина  жити  на  світі  зовсім  сама?  Коли  цікавіше  щось  робити:  коли  ти  один  чи  разом?  Так,  молодці!  Добре,  коли  ми  всі  разом.

 

Вправа  «Закінчи  речення»

         Діти  стоять  у  колі  разом  із  психологом.  Той  повідомляє  правила  гри.  Завдання  кожного гуртківця,  який  отримує  м’яча, – повторити  початок  речення  «Друг – це  той,  хто…»  і  закінчити  самостійно.  Починає  психолог,  діти  підхоплюють.

         Друг – це  той,  хто:

  • допоможе  тобі,  коли  тяжко;
  • буде  поряд  у  біді  й  радості;
  • піклується  про  тебе;
  • розуміє  тебе;
  • підтримує  тебе  в  добрих  справах;
  • цінує  дружбу;
  • зберігає  твою  таємницю;
  • не  лише  обіцяє,  а  й  обов’язково  виконує  обіцянки;
  • знає  та вміє  багато  цікавого,  і  навчить  тебе;
  • допомагає  тобі  у  навчанні  тощо

Потім  діти  сідають  на  стільці,  що  стоять  по  колу.  Психолог  роздає 

їм  різнокольорові  кружечки,  на  зворотній  стороні  яких  написані  прислів’я  про  дружбу.

 

Гра  «Знайди  собі  пару»

         Усі  за  сигналом  психолога  знаходять  собі  пару  за  кольором  кружечка  і  сідають  поряд.

Бесіда:

Психолог:

         Діти, народ  у  нас  дуже  мирний,  і  за  багато  століть  придумав  незліченну  кількість  прислів’їв  та  приказок  про  все  на  світі,  а  також  про  дружбу.  Зараз  ви  почитаєте  деякі  з  них.  Спробуйте  запам’ятати.  Але  спочатку  потрібно  визначитися,  хто  з  вас  двох  читатиме  те,  що  написано  на  зворотній  стороні  кружечка.  Якщо  вам  важко,  скористуйтеся  лічилками,  які  знаєте.

         Гуртківці  визначаються  і  по  черзі  один  із  пари  голосно  читає

 

Вправа  «Прочитай  прислів’я»

  • З  другом  веселіше  в  удачі,  легше  в  біді
  • Старий  друг  кращий  від  нових  двох
  • Друзі  пізнаються  в  біді
  • Дружба,  як  скло, –  розіб’єш,  не  склеїш

 

Гра  «Склади  картинку»  (робота  в  парах)

         Діти  підходять  парами до  столу,  разом  знаходять  конверт  із  наклеєним  кружечком  певного  кольору.

         У  конверті – малюнки,  розрізані  на  чотири  частини  із  зображенням  дитячого  обличчя:

  • усміхненої  дівчинки;
  • злого  хлопчика;
  • здивованої  дитини

Завдання  вихованців – скласти  малюнок  і  розказати,  що  вийшло, 

розказати  і  показати  емоцію

Бесіда:

  • Діти,  як  ви гадаєте,  чому  людина  буває  сумною?
  • Як  допомогти,  якщо  їй  потрібна  допомога?
  • Як  ви  гадаєте,  чому  дитина  здивувалася?
  • Чи  добре  бути  злим?

Давайте  частіше  усміхатись  одне  одному.  Від  усмішки  стане  всім 

світліше.

 

Вправа  «Визначте  риси  справжнього  друга»

         На  столі  перед  кожним  гуртківцем  лежать  різнокольорові  клейкі папірці,  на  яких  написані  різноманітні  позитивні  й  негативні  риси  людини:  доброта,  щирість,  надійність,  чесність,  порядність,  відповідальність,  справедливість,  працьовитість,  злоба,  жадібність, лінощі,  егоїзм,  брехливість,  недоброзичливість.

 

Вправа  «Квітка  дружби»

         Дітям  пропонують  визначити  риси,  притаманні  справжньому  другові,  з  них  слід  створити  «квітку  дружби».

Бесіда:

Психолог:

         Як  ви  гадаєте,  яка квітка  розквітне:  дружби  чи  розбрату?  Так,  квітка  розбрату  ніколи  не  розквітне,  всі  її  пелюстки  опадуть,  адже  у  справжній  дружбі  не  можна  бути  жадібним,  ледачим,  злим  або  недоброзичливим.

         А  «квітка  дружби»  завжди  цвістиме!

 

Вправа  «Створи  квітку  дружби»

         На  інтерактивній  дошці  намальовані  серединки  двох  квіток.  Дітям  пропонують  визначити,  від  якої  квітки  пелюстка.  Якщо  на  пелюстці  написана  риса,  що  перешкоджає  справжній  дружбі, – це  пелюстка  з  «квітки  розбрату».

         Вправу  виконують  усі  разом.

 

Вправа  «Шукаю  друга»

         Психолог  пропонує  дітям  пригадати  мультфільм  про  Крокодила  Гену  та  Чебурашку.

Психолог:

         Як  Гена  шукав  собі  друга?  Кожен  із  вас  уже  знає,  яким  має  бути  справжній  друг.  Напишіть  оголошення  про  те,  якого  друга  ви  хотіли  б  мати.  (Діти  на  маленькому  папірці  пишуть  оголошення  та  прикріплюють  його  на  дошку  оголошень  «Шукаю  друга»).

 

Підсумок  заняття.

 

Колектив – це я +ти

Заняття з елементами тренінгу

Мета: підвищення рівня згуртованості колективу сприяння кращому знайомству дітей між собою, формування позитивного мікроклімату, розвивати конструктивні способи взаємодії й закріплювати навички безконфліктного спілкування в дитячому колективі

Обладнання : аркуші паперу формату А3 за кількістю команд, кольорові олівці, роздатковий матеріал “Загадки”, ватман, кольорові долоньки, клей, інтерактивна дошка, перегляд мультика “Випадок на містку”

 

Хід заняття

Вправа Привітання

Психолог     - Добрий день! Сьогодні в нас буде дуже цікаве заняття, тема якого - Колектив – це я +ти

Щоб заняття пройшло успішно і щоб у всіх був гарний настрій, потрібно дотримуватися деяких правил. Пам’ятаймо про них! 

Вправа  Правила

1.Стався до товаришів із повагою.

2. Не можна сміятися з інших

3. Будь активним

4.Уважно слухай товариша               

Вправа “Ми – одне ціле

Всі ви в групі (колективі) дуже різні і водночас чимось схожі один на одного.

Пропоную  переконатися в цьому:

  • Встаньте всі, хто любить морозиво…?
  • Підніміть праву руку ті, хто знайшов собі друга
  • Хто любить собак, нехай тричі гавкне.
  • Хто любить кішок нехай скаже няв.
  • Хто любить цукерки, нехай крикне “Я цукерка”.

 

Отже, ви побачили і зрозуміли, що всі ми маємо багато спільного і відмінного, але всі ви один колектив, дружите, граєтесь, і кожен день навчаєтесь чогось нового.

 

Бесіда про конфлікт

Хто знає, що таке конфлікт?

Конфлікт визначається як зіткнення сторін, наприклад двох людей із

різними інтересами, думками, поглядами або бажаннями.

 

Поміркуйте над питанням: “Чому люди сваряться?” (найчастіше люди сваряться, коли не приймають чужої думки, не вміють слухати інших, хочуть навмисно образити одне одного, не розуміють одне одного, не керують своїми емоціями тощо).

 

Якщо ми подивимося на перелік цих причин, то зрозуміємо, що сварки найчастіше виникають через те, що люди не володіють культурою спілкування. У зв’язку з цим конфлікти можуть призвести до тривалих образ і виникнення неприємних почуттів або навіть руйнування стосунків. А тому, щоб побудувати і зберегти гарні взаємини з іншими, нам потрібно дотримуватися правил культури спілкування. Скажіть, будь ласка, що на вашу думку, є основою культури спілкування?

 

Основою культури спілкування є повага до іншої людини. Поважати – значить враховувати думку іншої людини.

  1. Стався до людини так, як ти хотів би, щоб ставилися до тебе.

2.Потрібно приймати іншого таким, яким він є, і не оцінювати його.

 

Перегляд мультика Випадок на містку

Визначити скільки конфліктів відбулося на містку.

 

Психолог.     Зараз ви виконуватимете завдання. Але пам’ятайте, що ви – дружна команда і ви маєте виконувати завдання всі разом так , щоб не сваритися, доходити згоди без бійок і лайливих слів.

 

Подолаємо конфлікти дружною командою

 

Завдання 1.

Командам роздають аркуші паперу формату А3. На них потрібно намалювати будиночок, дерево, людину, кішку або собаку. Малюнків має бути на два більше, ніж членів команди. Тоді в команди виникає потреба зробити три вибори: що малювати – кішку або собаку, хто що малюватиме і хто  робитиме два малюнки. Потім кожна команда демонструє свої малюнки.

 

Завдання 2.

Кожна команда отримує записані на смужках паперу слова, з яких потрібно скласти загадку. Потрібно також домовитися , хто читатиме загадку іншим командам, які мають відгадати її.

 

  • Сидить баба серед літа, в сто сорочок одіта (капуста)
  • Як не бий, він не заплаче,тільки сам завзято скаче. (м’яч)
  • Біленький , солоденький, а в водичку попав – геть пропав. (цукор)
  • Що росте догори коренем (Бурулька).

Вправа Подарунок друзям

А тепер давайте кожен з вас зробить подарунок своїм друзям. Як ви знаєте подарунки дарують за допомогою рук. Я підготувала вам вирізані кольорові долоньки. На цих долоньках ви намалюєте подарунки, які хочете подарувати своїм друзям.

Кожен учень по черзі озвучує  свій подарунок і наклеює на ватман долоньку.

На ватмані зроблено напис: “У нас немає ТИ

                                                  У нас немає Я,

                                                  Ми – одне ціле,

                                                  Ми – одна сім’я”

Вправа “Коло

Учні стають у коло і по-черзі говорять такі слова: Я хочу дружити з тобою, тому, що ти…

Ось бачите, ви всі пов’язані між собою. І я бажаю вам, щоб цей зв’язок не пропадав через сварки і образи. Тож поважайте один одного, допомагайте, коли щось не виходить, і просто дружіть.

 

Тренінг для педагогів : «Що таке булінг? Профілактика булінгу в учнівському середовищі »

Мета: ознайомити педагогів з поняттям, формами та структурою булінгу; виховувати почуття емпатії та переживання до дитини, яка зазнає насильства; розвивати вміння пошуку шляхів виходу зі складної ситуації; формувати навики відповідальної та безпечної поведінки.

Аудиторія: класні керівники та класоводи

Хід заняття:

  1. Привітання учасників.

Мета: повідомлення теми заняття, установка на роботу.

        

Тренер. Доброго дня, шановні учасники тренінгу. Сьогодні ми з вами тут для того, щоб обговорити важливу тему – тему насильства та жорстокості серед учнів.

Кожному з нас, хоча б раз у житті доводилося зіткнутися з насильством. Воно могло застосовуватися проти вас самих, ви могли бути свідком, або самі ставали тими, хто ображає. Ми поговоримо про насильство та жорстокість, які направлена на одну дитину. Це явище називають булінгом. Сьогодні ми спробуємо зрозуміти почуття жертви булінгу, та поведінку агресора. І найголовніше, разом знайдемо шляхи допомоги постраждалій дитині та спробуємо убезпечити себе, щоб не зіграти одну з ролей у булінгу.

Сподіваюся, вам буде цікаво та пізнавально і ви з користю проведете час.

  1. Вправа “Знайомство”

Мета: підвищити рівень згуртованості групи, допомогти учасникам тренінгу краще пізнати один одного, створити сприятливу атмосферу.

        

 Тренер. Пропоную познайомитися в такий спосіб. Кожен по черзі називає своє ім’я та одну позитивну рису характеру, яка вас найкраще презентує. Риса має бути названа на будь-яку букву з вашого імені.

 

  1. Вправа “Правила роботи”

Мета: організація групи та створення можливості ефективної роботи.

         Тренер. Для того, щоб наша робота була ефективною пропоную прийняти наступні правила, яких ми будемо дотримуватися впродовж нашого заняття.

         ПРАВИЛА РОБОТИ:

  1. Говорити від свого імені
  2. Бути доброзичливими і активними
  3. “Піднята рука”
  4. Один говорить – усі слухають
  5. “Тут і тепер”
  6. Обговорювати дію, а не особу.
  7. “Вільна нога”
  8. Конфіденційність.

         Запитання до групи:

  1. Чи згодні ви з правилами?
  2. Чи маєте ще якісь пропозиції?

 

  1. Вправа “Мої очікування”

Мета: формування власної мети діяльності, мотивація та усвідомлення власної відповідальності за досягнення певних результатів.

 

Тренер. Наша наступна вправа так і називається. Пропоную вам на яблучках, які ви знайдете у себе на спинках стільців, написати, а потім озвучити, що ви чекаєте від нашої зустрічі і прикріпити їх до нашого дерева.

 

  1. Ознайомлення з поняттям булінгу та його видами

Мета: дати визначення поняттю «булінг» та розповісти про його види..

Хід проведення:

Ведучий звертається до учасників: ƒ

Нам подобається, коли нас люблять, поводяться з нами чемно, звертаються до нас на ім’я, особливо на лагідне.

А які відчуття у вас виникають, коли вас або когось з вашого оточення називають на прізвисько, принижують?

ƒ Запитання для обговорення: ƒ Чи спостерігали ви таку ситуацію, коли в дитячому колективі «обирають» дитину (так звану «білу ворону»), яка відрізняється від інших або зовнішнім виглядом, або розумовими здібностями, або поведінкою і цю дитину постійно зневажають та застосовують до неї прізвиська, штовхають, чіпляються , псують особисті речі та інше? ƒ

Які відчуття у вас викликає така ситуація? ƒ

Як ви вважаєте почуває себе дитина, яку «обрали «білою вороною»? Ведучий пояснює, що обговорена ситуація називається булінгом.

Отже, що це таке: булінг у перекладі з англійської – хуліганити, грубіянити, визначається, як утиск, цькування, дискримінація. Це тривалий процес свідомого жорстокого ставлення (фізичного і психічного) з боку дитини або групи дітей до іншої дитини або дітей.

4 головні компоненти булінгу:

– агресивна і негативна поведінка;

– здійснюється регулярно;

– відбувається у відносинах, учасники яких мають неоднакову владу;

– така поведінка є навмисною.

Форми шкільного булінгу:

  • фізичний (умисні штовхання, удари, стусани, побої, нанесення інших тілесних ушкоджень та ін.);
  • психологічний (насильство, пов’язане з дією на психіку, що завдає психологічну травму шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно заподіюється емоційна невпевненість)

Соціальна структура булінгу:

  • переслідувач (кривдник, агресор);
  • постраждала дитина (жертва);
  • спостерігач.

Зараз ми можемо пригадати, що можливо кожен з нас мав якусь свою роль у булінгу. Наприклад був спостерігачем, але при цьому не задумувався, що є безпосереднім його учасником.

Як розпізнати жертву:

  • діти, які не можуть захистити себе, фізично слабші за своїх однолітків;
  • невпевнені в собі діти, замкнуті, мовчазні;
  • діти, які мають руде волосся, повні чи худі;
  • діти, які уникають певних місць у школі (наприклад, на перерві сидять у класі);
  • діти, які часто не мають ні одного близького друга, краще спілкуються з дорослими ніж з однолітками.

Як розпізнати агресора:

  • якщо це хлопчики, вони зазвичай фізично сильніші за інших;
  • виділяються зовнішністю, манерою поведінки, одягом;
  • вони часто зухвалі та агресивні в ставленні до дітей та дорослих;
  • не дуже гарно вчаться;
  • мають досить велике коло друзів або однодумців та ін.

Як розпізнати спостерігача:

  • діти з кола кривдника;
  • однокласники;
  • випадкові учні або ін..

Наслідки булінгу можуть бути різноманітні. Їх жертви зазнають чимало страждань. Це і зниження самооцінки, поганий сон та апетит, тривожність, вживання алкоголю, паління, думки про самогубство та інші.

Отже, як бачимо явище булінгу є поширеним, але в наших силах його зупинити і не лишатися осторонь. Адже слід пам’ятати, що сьогодні ти – спостерігач, а завтра — жертва.

  1. Практичне опрацювання історій «Булінг в дитячому середовищі»

Мета: дати визначення поняттю «булінг» та розказати про його види.

Час: 25 хв.

Хід проведення:

 

Ведучі звертаються до учасників:

Пропонуємо вам об’єднатися в 4 групи. Кожна група отримує історію з життя дітей (за зверненнями дітей на Національну дитячу «гарячу лінію»), а вам необхідно визначити вид булінгу, хто потерпає від булінгу, хто вчиняє булінг, наслідки булінгу для дитини, які можете дати поради виходу з ситуації насильства (для цього відводиться 10 хвилин). Потім просимо вас представити результати вашої роботи (для кожної групи по 3 хвилини).

Історії

  1. – Доброго вечора! Мене звати Наталя. Я вам телефоную з Львівської області. Мені нещодавно виповнилося 14 років. Моє хобі – це спілкування в соціальних мережах. Десь місяць тому черезсоціальні мережі я познайомилася з чоловіком, якому 35 років. Спочатку я з ним охоче спілкувалася. Це тривало майже тиждень. Потім мені стало нудно і я відмовилася від спілкування з ним. Він цього не зрозумів і постійно мені пише, телефонує. Одного разу навіть чекав біля будинку. Це трапилось тому, що я всю особисту інформацію написала в соціальній мережі. Тепер мені дуже боязко. Що я можу зробити, аби він перестав мене переслідувати?

Опрацюйте запропоновану історію та визначте:

  1. Вид булінгу _______________________________­­
  2. Хто вчиняє булінг____________________________
  3. Хто потерпає від булінгу ______________________
  4. Наслідки булінгу для дитини___________________

Ведучі приймають відповіді учасників, коментують їх та доповнюють.

 

  1. – Доброго дня! Мене звати Ярослава. Мені 12 років. Я проживаю в Києві. Мої проблеми почалися після того, як я перейшла на початку навчального року до нової школи. Всі мої однокласники утискають мене, ображають, інколи, навіть б’ють. Це все відбувається через те, що я дуже погано розмовляю, бо маю певні проблеми зі здоров’ям. Але ж я в цьому не винна. Я відчуваю, як мої однокласники стараються вижити мене з класу. Як мені знайти з ними спільну мову? Насправді, я дуже хочу з ними дружити.

Опрацюйте запропоновану історію та визначте:

  1. Вид булінгу _______________________________­­
  2. Хто вчиняє булінг____________________________
  3. Хто потерпає від булінгу ______________________
  4. Наслідки булінгу для дитини___________________

Ведучі приймають відповіді учасників, коментують їх та доповнюють.

  1. Я навчаюся в 8 класі. Всі вчителі дуже люблять наш клас. Наші діти – дуже добрі. Правда, є два однокласника – Тарас та Славік – які постійно ображають наших дівчат, б’ють хлопчиків. Вони і мене теж били та ображали, але тепер вже ні. Все змінилося через те, що в цьому навчальному році до нашого прийшов новий хлопчик. Він перейшов з іншої школи. Його звати Вінсет. Він «не наш». Він темношкірий. У дитинстві він із мамою переїхав в Україну та зараз він живе із мамою, бабусею та дідусем. Коли Вінсет до нас перейшов, Тарас та Славік його одразу не полюбили, по-перше через інший колір шкіри. Вони постійно його ображають «негром», «рабом», «виродком». Часто б’ють його. Я не одноразово бачив, як Вінсет плакав. Я розумію, що це неправильно, але втручатися в цю ситуацію я не дуже хочу. Насправді, мені дуже шкода Вінсета. Він хороший і гарно грає у футбол. Але я з ним не спілкуюся, через те, що думаю, що Тарас та Славік будуть знову наді мною знущатися.

Опрацюйте запропоновану історію та визначте:

  1. Вид булінгу _______________________________­­
  2. Хто вчиняє булінг____________________________
  3. Хто потерпає від булінгу ______________________
  4. Наслідки булінгу для дитини___________________

Ведучі приймають відповіді учасників, коментують їх та доповнюють.

  1. Добрий день. Мене звати Олег. Я вирішив до Вас звернутися, через те, що у мого кращого друга є проблема. Його звати Саша. Це мій однокласник. Нам по 12 років. Останнім часом його сильно ображають однокласники. Вони постійно забирають у нього гроші, які мама дає йому та змушують кожного дня просити ці гроші у мами. Він дуже сильно боявся мені про це розповісти, через те що старшаки йому сказали, якщо Саша комусь про це скаже, то вони його поб’ють. Тепер ми разом не знаємо, як вирішити його проблему.

Завдання группам

 

7.Обговорення «Поради як уникнути булінгу»

Мета: ознайомити учасників, з порадами як уникнути булінгу

Час: 5 хв.

Хід проведення:

Ведучі інформують учасників:

Поради, як уникнути булінгу

  1.  
    1. Упевнися, що ти не є кривдником/кривдницею по відношенню до інших.
    2. Заступайся за тих, кого ображають
    3. Якщо ти став/стала жертвою булінгу – розкажи про це дорослим ( батькам або вчителю)
    4. Якщо ти побачив/побачила, що над кимось знущаються, – кклич на допомогу, привертай увагу дорослих.
    5. Стався до інших так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе.
    6. Є питання – телефонуй на Національну дитячу «гарячу лінію» : 0 800 500 225 або 772.

8 Обговорення «Куди/ до кого можна звернутися, якщо опинилися або стали свідками ситуації булінгу».

Мета: розказати учасникам, куди/ до кого звернутись, якщо вони опинились або стали свідками ситуації булінгу.

Час: 5 хв.

Хід проведення:

Ведучі інформують учасників:

Якщо ви опинились або стали свідками ситуації булінгу, можете звернутися: у своєму навчальному закладі – до соціального педагога, практичного психолога, класного керівника, медіатора, вчителя, медичного працівника; в поліції – до дільничного інспектора, працівників кримінальної поліції у справах дітей; до працівників служби у справах дітей державної адміністрації; неурядових громадських організацій; зверніться також за порадою до батьків, до людини, з якою у вас довірливі стосунки (друг або подруга, родичі, вчитель).

Якщо ви зіткнулися з ситуацією булінгу, то для отримання інформаційних, психологічних, правових консультацій ви можете безкоштовно звернутися на Національну дитячу «гарячу лінію» за номерами 0 800 500 225 або 772 (безкоштовно) в межах України (з понеділка по п’ятницю з 10.00 до 20.00, в суботу – з 10.00 до 16.00).

  1. Висновки до заняття

Мета: підбити підсумки заняття та обмінятись враженнями.

Час: 7 хв.

Хід проведення:

Ведучі пропонують учасникам підбити підсумки заняття у форматі «запитання-відповідь» або, якщо дозволяє час, у формі брейн-рингу:

Запитання:

  1. Що таке булінг?
  2. Хто може страждати від булінгу?
  3. Які є види булінгу?
  4. Що таке економічний булінг?
  5. Що таке фізичний булінг?
  6. Що таке психологічний булінг?
  7. Що таке кібербулінг?
  8. Хто такий булер/булі?
  9. До кого звернутися в ситуації булінгу?
  10. Який номер елефону Національної дитячої «гарячої лінії»?
  11. Які ви можете дати поради як справитися з булінгом?
  12. Які ви можете дати поради як уникнути булінгу?
  13. Що таке насильство?
  14. Прощання «Оплески»

Мета: сприяти позитивному завершенню заняття.

Час: 1 хв.

Хід проведення:

Ведучі дякують учасникам за роботу та просять учасників подякувати один одному оплесками за активну участь під час заняття.

 

 

 

  1. – Доброго вечора! Мене звати Наталя. Я вам телефоную з Львівської області. Мені нещодавно виповнилося 14 років. Моє хобі – це спілкування в соціальних мережах. Десь місяць тому черезсоціальні мережі я познайомилася з чоловіком, якому 35 років. Спочатку я з ним охоче спілкувалася. Це тривало майже тиждень. Потім мені стало нудно і я відмовилася від спілкування з ним. Він цього не зрозумів і постійно мені пише, телефонує. Одного разу навіть чекав біля будинку. Це трапилось тому, що я всю особисту інформацію написала в соціальній мережі. Тепер мені дуже боязко. Що я можу зробити, аби він перестав мене переслідувати?

Опрацюйте запропоновану історію та визначте:

  1. Вид булінгу _______________________________­­
  2. Хто вчиняє булінг_____________________________
  3. Хто потерпає від булінгу___________________________________
  4. Наслідки булінгу для дитини__________________________________

 

  1. – Доброго дня! Мене звати Ярослава. Мені 12 років. Я проживаю в Києві. Мої проблеми почалися після того, як я перейшла на початку навчального року до нової школи. Всі мої однокласники утискають мене, ображають, інколи, навіть б’ють. Це все відбувається через те, що я дуже погано розмовляю, бо маю певні проблеми зі здоров’ям. Але ж я в цьому не винна. Я відчуваю, як мої однокласники стараються вижити мене з класу. Як мені знайти з ними спільну мову? Насправді, я дуже хочу з ними дружити.

Опрацюйте запропоновану історію та визначте:

  1. Вид булінгу _______________________________­­
  2. Хто вчиняє булінг_____________________________
  3. Хто потерпає від булінгу___________________________________
  4. Наслідки булінгу для дитини__________________________________

 

  1. Я навчаюся в 8 класі. Всі вчителі дуже люблять наш клас. Наші діти – дуже добрі. Правда, є два однокласника – Тарас та Славік – які постійно ображають наших дівчат, б’ють хлопчиків. Вони і мене теж били та ображали, але тепер вже ні. Все змінилося через те, що в цьому навчальному році до нашого прийшов новий хлопчик. Він перейшов з іншої школи. Його звати Вінсет. Він «не наш». Він темношкірий. У дитинстві він із мамою переїхав в Україну та зараз він живе із мамою, бабусею та дідусем. Коли Вінсет до нас перейшов, Тарас та Славік його одразу не полюбили, по-перше через інший колір шкіри. Вони постійно його ображають «негром», «рабом», «виродком». Часто б’ють його. Я не одноразово бачив, як Вінсет плакав. Я розумію, що це неправильно, але втручатися в цю ситуацію я не дуже хочу. Насправді, мені дуже шкода Вінсета. Він хороший і гарно грає у футбол. Але я з ним не спілкуюся, через те, що думаю, що Тарас та Славік будуть знову наді мною знущатися.

Опрацюйте запропоновану історію та визначте:

  1. Вид булінгу _______________________________­­
  2. Хто вчиняє булінг_____________________________
  3. Хто потерпає від булінгу___________________________________
  4. Наслідки булінгу для дитини__________________________________

 

  1. Добрий день. Мене звати Олег. Я вирішив до Вас звернутися, через те, що у мого кращого друга є проблема. Його звати Саша. Це мій однокласник. Нам по 12 років. Останнім часом його сильно ображають однокласники. Вони постійно забирають у нього гроші, які мама дає йому та змушують кожного дня просити ці гроші у мами. Він дуже сильно боявся мені про це розповісти, через те що старшаки йому сказали, якщо Саша комусь про це скаже, то вони його поб’ють. Тепер ми разом не знаємо, як вирішити його проблему.

Опрацюйте запропоновану історію та визначте:

  1. Вид булінгу _______________________________­­
  2. Хто вчиняє булінг_____________________________
  3. Хто потерпає від булінгу___________________________________
  4. Наслідки булінгу для дитини__________________________________